Oyun Haberin

4x Oyun Nedir ? PC’de Oynaya Bileceğimiz En iyi 4x Oyunlar !

03.10.2018
1.228
4x Oyun Nedir ? PC’de Oynaya Bileceğimiz En iyi 4x Oyunlar !

4x Oyun Nedir ? PC’de Oynaya Bileceğimiz En iyi 4x Oyunlar !

4x denildiğinde aklınıza gelen nedir ? Dürbün haha tabi ki de hayır 4x bu terim aslında 4 ingilizce kelimelerden meydana geliyor. Explore, expand, exploit ve exterminate            türkçe olarak çevirirsek keşfet, genişlet, sömür ve yok et anlamına gelen bu kelimeler  1993 yılında bir rehber yazarı olan Alan Emrich tarafından ortaya atılmış olup  Sid Meier’s Civilazation serisi ile bizlerin karşısına çıkıp popüler olmuştur.

Gelelim asıl konuya PC’de oynaya bileceğimiz en iyi 4x oyunlar hangileridir ?

Galactic Civilizations 3

4x oyun denildiğinde akıllara ilk gelen ver 4x oyunlar arasında en popülerler arasında yer alan Galactic Civilizations 3  4x oyun severleri uzayın derinliklerine götürüyor. Uzayın derinliklerinde yeni ırkları keşfedip ve farklı gezenlerde olağan üstü bir dünyaya açılmanızı sağlıyor. Bundan 9 yıl önce piyasaya sürülen Galactic Civilizations 3 günümüzde de oyun severlerin listeleri arasında yer alıyor. Özellikle ittifaklar konusunda gelişmiş olan Galactic Civilizations 3 oyunculara politik ittifaklar kurdurup, teknoloji ve fetih dominasyonu sağlıyor.

Civilization 6

4x oyunlar arasında başka bir popüler oyun olarak bilinen Civilization 6. Steamda en çok oynanan oyunlar arasında da yer alan Civilization 6 Sid Meier’s Civilization serisinin çıkarmasının ardından popülerliğini yitirmeyen 4x oyunlar arasında.

Europa Universalis 4

Europa Universalis 4 4x oyunlar arasında dikkat çekenler arasında yer alıyor. 15.yüzyıl ve 19.yüzyıllarını konu alan Europa Universalis 4 tarihsel olaylardan ve tarihsel gerçekliklerden yararlanılarak oyun severlerin vazgeçmediği oyunlar arasında yer alıyor. 4x oyunlar arasında devasa bir genişliğe ve yapıya sahip olan Europa Universalis 4 oynadıkça tecrübe kazandırması oyunun ne kadar zor olduğunu gözler önüne seriyor.

 

Stellaris

4x oyunlar arasında başka bir uzay imparatorluğu inşa edebileceğimiz Stellaris yapımcısı olan Paradox Interactive’in en iyi oyunları arasında yer alıyor. Size sunulan çeşitli ırklardan birini seçip kendi uzay imparatorluğunuzu kurmaya yarayan Stellaris oyunculara farklı deneyimler sunuyor.

İlginizi Çekebilir:  CS:GO Seri ve Hızlı Level Atlama Taktikleri

Bir çok 4x oyunlarda en çok karşılaşılan yaptığınız hatanın sonucu oluşturmuş olduğunuz imparatorluğun yok olmasının önüne geçen Stellaris yaptığınız hatalarda yok olmanızın önüne geçiyor ve değişen evrende, imparatorluklara uyum sağlamanızı sağlıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. olcay dedi ki:

    süpersinizzz

© Copyright 2018