Oyun Haberin

Kripto Paraların Güvenliği Nasıl Sağlanır?

07.10.2018
270
Kripto Paraların Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Kripto Paraların Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Son yıllarda popüler olan ve bir çok insanın tercihini kullanmış olduğu kripto para birimleri. Peki kripto para birimlerin de en çok merak edilen konulardan biride güvenlik. Bitcoin ya da altcoin (Bitcoin tarzı alternatif birimlere verilen ad) türü para birimleri satın almak istiyorsunuz bunun güvenliğini nasıl sağlarsınız?

Son yıllarda fiyatı gittikçe artan Bitcoin ve Ethereum en çok karşılaşılan krimto para hızsızlıkları arasında yer alıyor. Bu yazımızda kripto para birimleri ile ilgili nasıl bir güvenlik önlemleri alacaksınız size aktarmaya çalıştık.

İlk olarak ” Bilgisayarınızı Güncel Tutun “

Evet en önemli başlık olarak kullanmış olduğumuz işletim sistemini güncel tutmamız gerekiyor. Hangi işletim sistemini tercih ediyorsak en son sürümünü kullandığımıza emin olmamız gerekli.

2- Kesinlikle Antivirüs Programı Kullanın

antivirus-programlar

Ücretli ya da ücretsiz kesinlikle bilgisayarınızda antivirüs programı kullanmalısınız. Satın almış olduğunuz antivirüs programının en güncel versiyonda olmasına dikkat ediniz.

Fakat Bitcoin gibi yüksek değerlere sahip bir yatırım yapmayı planlıyorsanız kesinlikle ücretli bir avtivirüs programı kullanmanızı öneriyoruz.

3- Google Authenticator ( Çift Yönlü Doğrulama Uygulaması)

Google Authenticator uygulamasını kullanmış olduğunuz akıllı telefonunuza mutlaka indirip kurunuz.  Bir çok borsa artık Google Authenticator uygulamasını zorunlu hale getirmesine rağmen bunu kullanıcı tercihine bırakan borsa kanalları da mevcut.

4- Mail Güvenliği

Mail Güvenliği

Evet size basit gelebilir ama mail güvenliği gerçekten önemli. Borsalar ya da cüzdanlara kayıt yaparken vermiş olduğunuz mail bilgilerini mutlaka yüksek güvenlikli şifreler oluşturarak seçin. Güvenlik sorularınızı basit cevaplar ile tahmin edilebilecek cevaplar ile doldurmayın. Bir çok cüzdan ve hesabın hacklenmesi genellikle mail kanalları ile oluyor.

5- Kırılması ve Çözülmesi Zor Olan Şifreler

Kırılması ve Çözülmesi Zor Olan Şifreler

Evet genel olarak kullanıcıların kayıt yaparken kullanmış olduğu basit ve sadece sayısal alfabetik şifreler. Eğer birden fazla cüzdan ve borsaya üye olacaksanız kesinlikle şifreleriniz bir birinden farklı olmalıdır. Şifrelerinizde alfabetik ve sayısal işaretler harici özel işaretleri de kullanmayı ihmal etmeyiniz.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin Nedir ? Son Yılların Değer Kazananı Bitcoin Hakkında

6- Cüzdan Şifreleri

Cüzdan Şifreleri

Eğer bir Bitcoin cüzdanı almak istiyorsanız kesinlikle ilk olarak bir açılış şifresi belirlemelisiniz. Bu şifreyi zor ve uzun basamaklı işlemlere çevirip random şifre yapmalısınız örneğin (+4ZWv25OQ0@FsYX) gibi bulunması ve kırılması zor olan şifreler gibi.

7- Son Olarak Yedekleme İşlemi

Backup Computer Key In Blue For Archiving And Storage

Kullanmış olduğunuz bilgisayar üzerine kayıtlı bir Bitcoin cüzdanı bulunduruyorsanız kesinlikle yedekleme işlemi yapmayı ihmal etmeyin. Belirlemiş olduğunuz zaman aralığında bilgisayarınızı yedeklemeyi unutmayınız. Bunun en önemli sebebi ise yaşaya bileceğiniz yazılımsal ya da donanımsal problemler sonucu almış olduğunuz arızalara karşı bir önlemdir.

Bitcoin hakkında ve bir çok sanal para, cüzdan ve hesap gibi konularda siz değerli okuyucularımıza güncel konularla doğru bilgiyi aktarmak için uğraşıyoruz yorum ve düşüncelerinizi bizimle paylaşırsanız seviniriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Copyright 2018