Oyun Haberin

Online Oyunlarda Yüksek Ping Sorunu Çözümü

Online Oyunlarda Yüksek Ping Sorunu Çözümü

Online Oyunlarda Yüksek Ping Sorunu Çözümü

Merhaba arkadaşlar online oyunlarda yüksek ping akla ilk gelen problemlerin başında lag yani yüksek ping probleminin sebeplerini ve çözümlerini bu yazımızda ele alacağız.

Öncelikle kullanmış olduğunuz oyun sunucusu ve oynamış olduğunuz oyun çok önemli. Örnek verecek olursak          CS:GO oynuyorsunuz ve pinginiz 200 seviyelerinde ama diğer bir online oyun olan Point Blank’de pinginiz 50 yani daha düşük. Bu demek oluyor ki sizin CS:GO’da kullanmış olduğunuz sunucu ile alakalı bir sıkıntı olabilir.

Hangi oyunlarda ve hangi sunucularda, severlar da kaç ping aldığınızı takip edin ve dikkat edin. Eğer aralarda ciddi ping farkları varsa kesinlikle sunucu ile alakalı problemlerdir. Fakat eğer tüm oyunlarda ping  yüksek ise bu sizden kaynaklı bir sorundur.

Sizinle ilgili yüksek ping sorunlarının başında evde kullanmış olduğunuz internete Wi-Fi ile bağlanıyorsanız bunu kesinlikle kablolu bağlantıya çevirmelisiniz. Lan yani kablolu bağlantı ping sorunlarını yüksek seviyede aşağı çekiyor.

Modeme kayıpsız şekilde bağlandığınız anda ping sorunu devam ediyorsa bu modemden sonraki sorunlara işaret ediyor. Yani sizin kullanmış olduğunuz servis sağlayıcı ile ilgili bir problem olabilir, birden fazla kişi ağınızı kullanıyorsa bu sebep olabilir ya da kullanmış olduğunuz alt yapı ile alakalı olabilir.

Oyun oynadığınız zamanlarda modeminizin Wi-Fi özelliğini kapatmanızı öneriyorum sağlıklı  ve pingsiz oyun için diğer kullanıcıları ekarte etmek en iyisi.

Yukarıda ki yöntemleri denediğiniz halde sorunlar devam ediyorsa bu sefer alt yapıyı incelemeniz gerekiyor. Öncelikle ADSL mi, VDSL mi yoksa Fiber mi kullanıyorsunuz bunu bilmeniz gerekiyor. Eğer Wi-Fi üzerinden internet sağlayan bir alt yapıya sahipseniz ki bu şirketler gelip çatıya bir cihaz koyuyor ve siz bu cihaz üzerinden internet erişimi sağlıyorsunuz. Eğer böyle bir yapıya sahipseniz bu kablosuz haberleşme ping problemi kesinlikle yaratır.

İlginizi Çekebilir:  TürkNet  Asus N16 VDSL Modem Ayaları

Sabit internet hattı olan ADSL internet bağlantılarında ping problemlerini görmeye devam ediyoruz. VDSL’in gelmesiyle bu minimuma indirilse de Fiber internet konusunda bu problem aşılmış durumda.

Bir diğer etkende alt yapı. Bunu nasıl anlarız örneğin gündüz 200 ping aldığınız bir oyuna gece saat 02:00 civarları girip 50 ping alıyorsanız kesinlikle yoğun bir etkileşime sahip bir altyapıyı kullanıyorsunuzdur. Eğer gecede 200 pingler de geziyorsanız yapmanız gereken bina içi alt yapı değişimi sağlamanız gerekiyor.

ADSL ya da VDSL kullanıyor ve  oturmuş olduğunuz apartman, bina eski bir yerleşim ise kesinlikle bina içi alt yapıyı yenileyiniz. Bu işlem gerçekten işe yarıyor. Peki bunu nasıl yaparım sorularını duyar gibiyim. Binanın dışında girişinde bir internet kutusu yer alıyor ve bu kutuda bir sürü port yer alıyor. Bu kabloların eskimesi, hız düşüklüğü ve verimsizlik sağlığı için o kutudan başlayıp modeminize kadar olan mesafeyi ölçmeniz gerekiyor.  Ölçtünüz ve 25 metre geldi 25 metrelik ket6 kablo alacaksınız.

Kat6 kablo nedir ?

Kat6 kablo bir ethernet kablosudur ve içerisinde 8 tane ufak farklı kablolar yer alıyor ve biz bunlardan sadece 2 tanesini kullanacağız. Diğer 6 tanesi boşta kalıyor kablo burgulu olduğu için dış etkenlerden de etkilenmemiş oluyor. Eğer bağlantıyı siz sağlayamazsınız bir elektrikçi size yardımcı olacaktır.

Peki kendim yapmak istiyorum kablo uçlarını nasıl bağlayacağım?

8 farklı renk vardı ve biz 2 tanesini bağlayacaktık eğer aşağıdan sarı-kırmızı bağladıysak yukarıda da sarı-kırmızı bağlayacaksınız bunu sakın atlamayın. Aslında çok basit bina içi alt yapınızı bu şekilde kendiniz yenileye bilirsiniz. Yapamam diyorsanız bir elektrikçi yardımı alarak 10 dakikada işlemi gerçekleştire bilirsiniz.

Yukarıda ki işlemleri gerçekleştirdiğiniz de ping ve internet hızımızda büyük değişimler olacaktır. Sorun ve sorularınızı yorum olarak ya da Sosyal kısmından bize sorabilirsiniz. Online Oyunlarda Yüksek Ping Sorunu Çözümü için kullana bileceğiniz yöntemlerden bahsettik umarım yardımcı olabilmişizdir.

İlginizi Çekebilir:  Steam VAC Yasağı Nedir? VAC Yasağı Alan Hesapların Oyunlara Giriş Sağlaması

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.