Oyun Haberin

TeamSpeak 3 Nasıl Kullanılır ?

16.09.2019
63

Günümüzde bir çok oyuncunun tercih ettiği TeamSpeak 3’ün kullanımı sizler için bu yazımıza ele alacağız. Sesli iletişim programları arasında büyük bir kitleye sahip olan TeamSpeak 3’ü kullanmak için server sahibi olmanız gerekiyor. TeamSpeak 3’ün eksik yönü ise serverların ücretli olması. Ücretli olduğu için de bir çok oyun sever tarafından da tercih edilmemesine yol açıyor.

TeamSpeak 3 Nasıl Kullanılır ?

Günümüzde bir çok oyuncunun tercih ettiği TeamSpeak 3’ün kullanımı sizler için bu yazımıza ele alacağız. Sesli iletişim programları arasında büyük bir kitleye sahip olan TeamSpeak 3’ü kullanmak için server sahibi olmanız gerekiyor. TeamSpeak 3’ün eksik yönü ise serverların ücretli olması. Ücretli olduğu için de bir çok oyun sever tarafından da tercih edilmemesine yol açıyor.


TeamSpeak 3 Nasıl Kullanılır ?


Öncelikle programı indirmek için TeamSpeak 3 adresine gidiyoruz bilgisayarımıza uygun olan sürümünü indiriyoruz. İndirip kurduktan sonra uygulamamızı açıp servera giriş gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bunun için sol üst köşede yer alan “Connections” kısmına tıklıyoruz ve karşımıza aşağıdaki resimde ki gibi alan çıkıyor.

TeamSpeak
TeamSpeak


Resimde server adress yazan yere giriş yapacağımız serverin IP adresini girmemiz gerekiyor. Nickname bölümüne ise kullanmış olduğumuz nickimizi giriyoruz. Eğer size verilen server adresinde şifreleme var ise şifre bölümüne bu şifreyi muhakkak girmeniz gerekmekte yoksa servera giriş sağlamanız mümkün değildir.
Eğer servera giriş sağlamayı başardıysanız gelin hep birlikte kanal oluşturma ve editlemeyi öğrenelim


TeamSpeak 3 Kanal Oluşturma ve Editleme Nasıl Yapılır?


Evet arkadaşlar servera giriş sağladıktan sonra en başta bulunan kanal oluştur butonuna tıklıyoruz “Create Channel” seçiyoruz çıkan pencerelerde kanal ismini, şifresini girip kanalı oluştura bilirsiniz.
Oluşturmuş olduğunuz kanalı özelleştirmel isterseniz “Edit Channel” seçeneğini seçip karışınıza aşağıdaki resimde yer alan alanlar çıkacaktır.

TeamSpeak
TeamSpeakResimden de anlayacağınız üzere en başta kanal ismi yer alıyor ve password kısmından oluşturduğunuz ya da düzenleyeceğiniz kanala şifre verebiliyorsunuz. Description yazan kısma ise kanalınız hakkında bilgileri, tanıtımları ya da kurallarınızı ekleye bilirsiniz.
Eğer oluşturmuş olduğunuz kanalda afk kalacak oyuncular var ise “Nedeed Talk Power” kısmını 99999 olarak değiştirmeniz gerekiyor. Kanalınıza ufak bir logo eklemek için ise ”Edit Icon” kısmına tıklayıp aşağıda ki resimde de yer aldığı gibi iconlara ulaşa biliyorsunuz.

TeamSpeak
TeamSpeakYukarıda ki resimde çıkan iconları beğenmeyip kendiniz icon eklemek isterseniz ise upload kısmından 16×16 iconlar yükleyip dilediğinizi kanalınıza koyabilirsiniz.


İlk önce resimlerden bahsedeyim.Örneğin ilk resme logoya tıklarsanız AFK yani meşgul olduğunuzu belirtebilirsiniz.Mikrofonu kapatmak için mikrofon üstünde çarpı işareti olan butona basınız.Hiç bir şekilde ses duymak istemiyorsanız da Hoparlör üstünde çarpı işareti bulunan butona tıklayınız.Tekrar üstlerine tıklayarak açabilirsiniz.Üstteki bölümlerde ise ayarlar kısmı “Tools” yazan yerdedir.Yani ayarları buradan yapabilirsiniz.Şimdi bundan önce “Permissions” kısmından bahsetmek istiyorum.Buraya tıkladığınızda eğer serverda admin iseniz yeni roller yaratabilirsiniz.Örneğin moderatör,yardımcı ve benzeri gibi.Tıkladığınızda açılan pencerede ilk sırada ki “Server Groups” kısmına tıklıyoruz.Sol tarafta mevcut olan roller gözükmektedir.En altta artı işareti göreceksiniz buraya tıklayarak yeni roller oluşturabilirsiniz.Örneğin bir rol oluşturduk.Peki bu rolün yetkilerini nasıl ayarlayacağız.Burada yapmanız gereken yine sol tarafta bir role tıklıyoruz.Sağ tarafta bu rolün özellikleri gözüküyor.Resim ekliyorum.

TeamSpeak
TeamSpeak


TeamSpeak 3 yetki ayarlarını buradan yapabilirsiniz.İlk başta gördüğünüz üzere “Administrate the Server” kısmı mevcut.Burada bu role sahip kişilere server ayarlarını değiştirebilme yetkileri verebiliyorsunuz.Bu kısmı sadece güvendiğiniz kişilere vereceğiniz rollerde etkinleştirmenizi öneririm.İkinci seçenekte bu role grup kurma,kanal kurma ve bunları düzenleme yetkileri verebilirsiniz.Biraz daha aşağılarda “Administrate Clients (move,kick,ban)” kısmı bulunuyor.Burada bu role bir kullanıcıyı kickleme,hareket ettirme ve banlama gibi yetkiler verebiliyorsunuz.Yine bir aşağıda role kanal oluşturma,düzenleme ve silme yetkileri verebiliyorsunuz.

TeamSpeak 3 Kişiye Yetki Verme,Kickleme ve Banlama


Bir kişiye yetki vermek,bir role atamak için ise kişi üzerine sağ tıklıyoruz ve “Set Server Group” seçeneğine tıklayarak istediğiniz rolü verebilirsiniz.Eğer kullanıcıyı serverdan atmak için “Kick Client from Server” seçeneğine tıklayın.Eğer yasaklamak yani banlamak istiyorsanız da “Ban Client” seçeneğine tıklamanız yeterlidir.TeamSpeak 3 nedir nasıl kullanılır isimli konumuzda şimdi ayarlara gelelim.Ayrıca kendinize profil resmi şeklinde bir resim eklemek isterseniz kendi adınıza sağ tıklayın ve “Set Avatar” kısmına tıklayın.Buradan resim ekleyin.İşte bu kadar,resim isminize tıklandığında sağ tarafta gözükecektir.

TeamSpeak 3 Ayarları


TeamSpeak 3 ayarlarına ulaşmak için yukarı bölümden “Tools” kısmına tıklıyoruz.En aşağıda “Options” yazısına tıklıyoruz.Karşınıza böyle bir pencere gelecek.Resim ekliyorum.

TeamSpeak
TeamSpeakBurada önemli kısımlardan bahsetmek istiyorum.İlk önce doğru hoparlörü seçmeniz gerekiyor ki konuşulanları duyasınız.Bunun için “Playback” kısmına geliyoruz.Açılan sayfada “Playback Device” kısmını açarak kullandığınız cihazı seçin.Konuşmak isterseniz mikrofonunuzu da açmanız gerekli.Bunun için ise “Capture” kısmına geliyoruz.

TeamSpeak
TeamSpeak


Bu resimde ki gibi bir pencere gelecek.Burada “Capture Device” bölümünden kullandığınız mikrofonu seçin.Eğer TeamSpeak 3’te bas konuşu aktif etmek isterseniz Push-To-Talk seçeneğini işaretleyin ve bir tuş atayın.Böylelikle konuşmak istediğinizde o tuşa basarak konuşabilirsiniz. TeamSpeak 3 kullanımı bu kadar kolay arkadaşlar.

İlginizi Çekebilir:  Acer Konsept Sürücüsüz Otomobil Aracının Tanıtımını Yaptı


Evet TeamSpeak 3 kullanımını sizler için ele aldık arkadaşlar takıldığınız yerleri yorum kısmında belirtip destek alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Copyright 2018